1. Czech Republic
  2. Značka FUTURO™
  3. Tipy a triky
  4. Představujeme různé druhy bandáží na kotník
  • Jaké jsou různé druhy bandáží na kotník vhodné na běh?

    na boso s oporou kotníku na dřevěném chodníku

    • Podvrtnutí kotníku je běžné bolestivé zranění, které vás může na několik dní, týdnů, dokonce i měsíců nebo déle udržet mimo hru. Americká ortopedická společnost (AOFAS) odhaduje, že každý den utrpí na podvrtnutí kotníku 25 000 lidí. Tato náhodná zranění samozřejmě nejsou vždy spojena s hraním nebo provozováním sportu. Můžete se zranit i při zakopnutí o svého domácího mazlíčka, nebo když minete poslední schod na cestě ze dveří. Podvrtnutí kotníku je sportovcům až příliš známé, přičemž ke zraněním často dochází při sportech s velkou mírou pohybu, jako je běh, volejbal, fotbal nebo basketbal. Podvrtnutí kotníku ale hrozí každému, kdo závodí.


    • Klíčem k předcházení dlouhodobým problémům je včasná léčba

      Podle společnosti AOFAS je podvrtnutí klasifikováno na stupeň I, II nebo III, v závislosti na rozsahu utrpěného poškození vazů. Lékař nebo trenér bude chtít váš kotník prohlédnout, aby se ujistil, zda jste neutrpěli nějaké zlomeniny, a mohl vám doporučit vhodný postup léčby.

      Většina domácí péče zahrnuje režim RICE, což je kombinace klidu, ledu, komprese a zvednutí končetiny na podporu hojení. Vážnější výrony však vyžadují serióznější léčbu, a pokud je váš výron vážný, může lékař doporučit další ovinovací chránič kotníku na zpevnění kloubu. Těžké výrony mohou dokonce vyžadovat sádru nebo chodicí ortézu, kterou lze na noc sundávat.


    • Jaký druh opory kotníku potřebujete?

      Kotníkové ortézy poskytují různou úroveň zpevnění, stability a pohodlí. Podle časopisu Podiatry Today existuje pět různých typů chráničů kotníku pro běh, které může lékař nebo trenér vzít v závislosti na závažnosti vašeho zranění v úvahu.

      • Návleky – Nejméně stabilní, ale nejpohodlnější. Často se pro zvýšení pohodlí nosí pod stabilnější ortézou
      • Nastavitelné bandáže – Ortézy s pásky se suchým zipem, které se obvykle omotají kolem kotníku. Tady dávejte pozor, aby nebyla ortéza příliš těsná
      • Třmeny – Třmeny jsou určeny k omezení bočního pohybu a často jsou předepisovány jako alternativa k dlaze nebo chodicí ortéze
      • Nastavitelné stabilizátory – Obvykle jsou vyrobeny z tuhých materiálů pro zajištění větší stability. Novější provedení jsou pro zvýšení pohodlí často kombinována s pásky se suchým zipem a tkaničkami
      • Hybridy – Kombinují různé aspekty všech výše uvedených ortéz pro zajištění pohodlí a stability

    • Klíčem k předcházení dlouhodobým problémům je včasná léčba

      Nezáleží na tom, jak moc chcete pokračovat, rychlá a vhodná následná péče vám pomůže pochopit, kdy používat chrániče kotníku, které pomáhají chránit před dlouhodobými problémy se stabilitou. Nechte si podvrtnutý kotník prohlédnout trenérem nebo zdravotnickým pracovníkem a postupujte přesně podle doporučení k léčbě, která vám pomohou znovu získat v kotníku sílu a stabilitu.