Podvrtnutí kotníku je běžné bolestivé zranění, které vás může na několik dní, týdnů, dokonce i měsíců nebo déle udržet mimo hru. Americká ortopedická společnost (AOFAS) odhaduje, že každý den utrpí na podvrtnutí kotníku 25 000 lidí. Tato náhodná zranění samozřejmě nejsou vždy spojena s hraním nebo provozováním sportu. Můžete se zranit i při zakopnutí o svého domácího mazlíčka, nebo když minete poslední schod na cestě ze dveří. Podvrtnutí kotníku je sportovcům až příliš známé, přičemž ke zraněním často dochází při sportech s velkou mírou pohybu, jako je běh, volejbal, fotbal nebo basketbal. Podvrtnutí kotníku ale hrozí každému, kdo závodí.
Podle společnosti AOFAS je podvrtnutí klasifikováno na stupeň I, II nebo III, v závislosti na rozsahu utrpěného poškození vazů. Lékař nebo trenér bude chtít váš kotník prohlédnout, aby se ujistil, zda jste neutrpěli nějaké zlomeniny, a mohl vám doporučit vhodný postup léčby.
Většina domácí péče zahrnuje režim RICE, což je kombinace klidu, ledu, komprese a zvednutí končetiny na podporu hojení. Vážnější výrony však vyžadují serióznější léčbu, a pokud je váš výron vážný, může lékař doporučit další ovinovací chránič kotníku na zpevnění kloubu. Těžké výrony mohou dokonce vyžadovat sádru nebo chodicí ortézu, kterou lze na noc sundávat.
Kotníkové ortézy poskytují různou úroveň zpevnění, stability a pohodlí. Podle časopisu Podiatry Today existuje pět různých typů chráničů kotníku pro běh, které může lékař nebo trenér vzít v závislosti na závažnosti vašeho zranění v úvahu.
Nezáleží na tom, jak moc chcete pokračovat, rychlá a vhodná následná péče vám pomůže pochopit, kdy používat chrániče kotníku, které pomáhají chránit před dlouhodobými problémy se stabilitou. Nechte si podvrtnutý kotník prohlédnout trenérem nebo zdravotnickým pracovníkem a postupujte přesně podle doporučení k léčbě, která vám pomohou znovu získat v kotníku sílu a stabilitu.