1. Czech Republic
 2. Značka FUTURO™
 3. Tipy a triky
 4. Jak zabránit opakovaným zraněním z namáhání
 • Jak zabránit opakovaným zraněním z namáhání

  muž s oporou zápěstí píše na notebooku

  • Vyhněte se pracovním úrazům

   Podívejte se, jak se dá v naší moderní počítačové kultuře zabránit poškozením z opakovaného namáhání.

   Poškození z opakovaného namáhání nejsou ničím novým – italský lékař Bernardino Ramazzini ve skutečnosti již v 18. století popsal minimálně 20 různých druhů těchto zranění. Avšak, jak čím dál více lidí sedí nepřetržitě několik hodin denně před monitorem, pracuje stále usilovněji a rychleji ve fyzicky náročných zaměstnáních nebo se nutí do zlepšení sportovních výkonů, šance na zranění se zvyšují.

   S poškozením z opakovaného namáhání se v dnešní době v důsledku práce s počítačovou myší setkává stále více lidí. Z důvodu neustávajícího svalového napětí, opakujících se pohybů a nepřirozené polohy paže a zápěstí se vyskytují příznaky od necitlivosti prstů nebo brnění v prstech po bolest, která sahá až k rameni.

   Opakovaná zátěž nebo namáhání mohou ovlivnit jakoukoli část těla, ale zranění prstů, rukou, předloktí, loktů a ramen jsou častější než zranění dolních končetin. Příznaky se mohou pohybovat od mírných bolestí až po vysilující bolest. Běžnými znaky poškození z opakovaného namáhání jsou otoky, citlivost a ztuhlost a někteří lidé uvádějí i brnění nebo znecitlivění.

   Nejlepší je čelit počátečním příznakům dříve, než se rozvinou do plně rozvinutého stavu. Zde je tedy několik tipů, jak poškozením z opakovaného namáhání přecházet:


  • Dělejte si přestávky

   Měňte polohu, jak je to jen možné, a dělejte si pravidelné přestávky. Pokud zrovna nemusíte být u pracovního stolu, vstaňte a projděte se (např. i během telefonování nebo čtení papírů).


  • Věnujte pozornost držení těla

   Když sedíte, držte záda rovně a ramena stažená dozadu s pánví mírně předsazenou dopředu. Jakmile vás začnou bolet svaly, uvolněte záda a na chvíli otáčejte rameny. Vyhýbejte se shrbené poloze.


  • Dodržujte ergonomii

   Používejte myš, která vám padne do ruky, a když ji nepoužíváte, nechte ruku odpočinout. Při práci s myší nebo psaní na klávesnici držte ruku i zápěstí rovně. Kdykoli je to možné, používejte tablet a pero nebo přejděte na klávesové zkratky, abyste se vyhnuli nadměrnému používání myši.


  • Snažte se ulevit od jakékoli bolesti

   Pokud již trpíte nějakými příznaky, můžete bolest zmírnit tak, že si na postižené místo budete přikládat led nebo něco chladivého. Dalšími možnostmi, které můžete vyzkoušet, je nošení ortézy na zápěstí, jako je nastavitelný stabilizátor zápěstí, loketní bandáž, nebo používání softwaru na rozpoznávání řeči. Také různé relaxační metody, pravidelná protahovací cvičení nebo masáže vám mohou pomoci zbavit se bolesti, abyste se místo toho mohli soustředit na práci.

   V závislosti na požadavcích vašeho zaměstnání nebo sportů, kterým se věnujete, může být obtížné zcela se vyhnout opakovaným pohybům, které vedou k poškození z opakovaného namáhání. Je důležité naslouchat svému tělu. Udělejte si čas, abyste se protáhli a přerušili monotónní cyklus, kdy jen můžete. A zpevněte si klouby obvazem nebo ortézou, abyste si je chránili.