Provozujete-li nějaké sporty nebo vykonáváte jiné rekreační aktivity jako turistiku nebo horolezectví, pravděpodobně jste si již nejednou utržili nějaké zranění, bez ohledu na váš věk nebo kondici. Druh pohybu, který váš sport vyžaduje, často předurčuje, která zranění vás nejpravděpodobněji potkají. Hráči v kontaktních sportech, jako je ragby nebo fotbal, často utrpí jiný druh zranění v porovnání s běžci nebo tenisty, přičemž každé z nich vyžaduje léčbu stanovenou na míru, aby byla rehabilitace co nejrychlejší.
Existují dva typy sportovních úrazů – akutní a chronický – a jejich příčiny a následná péče se značně liší.
Akutní zranění je zranění, které se přihodí náhle a bez varování. Jako akutní zranění lze klasifikovat všechna zranění, jako je podvrtnutý kotník, namožený nebo natržený sval nebo zlomenina. Fyzický kontakt ve sportu, jako je fotbal, basketbal nebo ragby, může vést k vážným zraněním, např. ke zlomeninám, ale nejčastější akutní zranění nemusí souviset s tělesným nárazem. Podle zdroje WebMD jsou čtyři ze sedmi nejčastějších zranění při sportu akutní zranění:
Chronické zranění je častěji výsledkem nadměrného používání nebo mnohokrát opakovaného pohybu stejného kloubu v průběhu času. Z prvních sedmi nejčastějších sportovních úrazů podle zdroje WebMD jsou tři chronické:
Pokud však utrpíte akutní zranění jako podvrtnutí kotníku a zranění postiženého kloubu se bude nadále opakovat nebo zhoršovat, můžete se u vás rozvinout chronický problém s oslabením, otokem a bolestivostí.
Některým běžným sportovním zraněním, jako je namožený nebo natažený sval, lze předcházet tím, že budete před cvičením provádět nějaké lehké kardio pro zahřátí svalů. Web LiveStrong jako prevenci sportovních úrazů doporučuje, aby se sportovci alespoň pět až deset minut před cvičením nebo závodem rozcvičili, a mají-li bolesti ještě z předchozího tréninku nebo zahrnuje-li jejich sport nějaké „komplikované“ pohyby, jako např. při gymnastice, kde záleží na rozsahu pohybu, tak i déle.
Prevenci a zmírnění projevů bolesti okostic, což je chronický problém, který sužuje běžce a chodce, kteří si při tréninku kladou příliš ambiciózní cíle – chodí příliš rychle, příliš dlouho nebo trénují příliš mnohokrát v týdnu bez dostatečného odpočinku – mohou pomoci protahovací cvičení. Nejlepším způsobem jak se zcela vyhnout bolesti okostic je polevit a přejít na nový plán chůze nebo běhu. Jakmile je bolest okostice již rozvinutá, mohou poskytnout úlevu protahovací cvičení a masáže.
Opětovnému zranění a chronickým problémům po utrpení výronu nebo natržení mohou pomoci předcházet posilovací cvičení a dodatečnou oporu během zotavování může poskytnout chránič nebo ortéza. Požádejte svého lékaře nebo trenéra, aby vám doporučil léčebný režim, který vám pomůže se zotavením. Může vám doporučit trénovat způsobem, jako byste právě začínali od nuly – pomalu, aniž byste postupovali příliš tvrdě nebo příliš rychle.
I když mnoho zranění při sportu je náhodných a nelze jim zabránit, kombinace rozumného tréninku, který zahrnuje pravidelné rozcvičování, protahování, uvolňování a posilování, aby byly svaly kolem kloubů stále silné, vám pomůže zůstat během tréninku, hraní i závodu v bezpečí.