1. Artritida: 10 cviků
 • Artritida: 10 cviků

  Tips & Tricks: Arthritis - 10 Exercises Tips & Tricks: Arthritis - 10 Exercises Tips & Tricks: Arthritis - 10 Exercises

  Buďte ohebnější.

  10 protahovacích cviků a cvičení pro lidi trpící bolestí kloubů.

  Výsledky výzkumu svědčí o tom, že cvičení může snížit bolesti kloubů a ztuhlost a zároveň zlepšovat ohebnost, pohyblivost, náladu a celkovou tělesnou svěžest u osob trpících artritidou. Cvičení pomáhá také snižovat tělesnou hmotnost, což přispívá ke zmírnění bolesti kloubů, a zvláště kloubů kolenních. Než začnete s jakýmkoliv programem cvičení, poraďte se s Vaším lékařem.


  • 1. Písmena od A do Z

   Zvedněte nohy a pište jimi ve vzduchu písmena abecedy. Začněte písmenem „A” a pak pokračujte postupně až do „Z”. Při psaní pohybujte celými nohami, ne jen špičkami. Tím dosáhnete zvýšení rozsahu hybnosti kotníku a zvýšíte přirozené vnitřní mazání kloubu.


  • 2. Protahování kolen

   V poloze vsedě napněte nohu před sebe. Držte stehenní sval stažený po dobu 10 sekund, a poté 10 sekund odpočívejte. Tento cvik opakujte 3 až 5 krát s každou nohou.


  • 3. Zvedání nohou do stran

   Stůjte a udržujte rovnováhu držením se za opěradlo židle. Přeneste váhu těla na levou nohu. Stůjte zpříma a zvedněte pravou nohu do strany; držte ji zpříma, vnější svaly na noze přitom musí být napjaté. V této poloze zůstaňte 3 sekundy, poté nohu pomalu spusťte dolů. Tento cvik opakujte 10krát. Pak proveďte stejný cvik s druhou nohou.


  • 4. Na špičkách

   Stahujte lýtkové svaly za a pod kolenem. Přidržujte se opěradla židle. Zvedněte se na konečky chodidel tak, že přitom máte paty zvednuty nad podlahu. V této poloze vydržte 2 sekundy, poté chodidla spusťte na zem.


  • 5. Prohýbání zad

   Postavte se zády ke zdi. Pomalu se nahněte dopředu, ale jen natolik, abyste si přestali vidět na špičky prstů na nohou. Vraťte se do zcela vzpřímené polohy. Tento cvik opakujte 5krát.


  • 6. Mačkání pěstí

   Je velmi důležité udržovat také pohyblivost rukou. Rozevřete dlaň, poté ji stiskněte v pěst a zmáčkněte. Tento cvik opakujte 10krát.


  • 7. Protahování čtyřhlavého stehenního svalu

   Lehněte si a kolem pravé nohy si omotejte natahovací pásku nebo prostěradlo. Pásku přidržujte, a pravou nohu přitom táhněte nahoru a protahujte ji. V této poloze vydržte 20 sekund, poté nohu spusťte dolů. Cvik opakujte dvakrát. Totéž proveďte s levou nohou.


  • 8. Vstávání ze sedu do stoje

   Pokud je pro vás vstávání obtížné, tohle Vám to usnadní. Položte na židli 2 polštáře. Posaďte se nahoru, záda mějte vyrovnaná, a chodidla položená naplocho na podlaze. Zapojte pomalu svaly na nohou a postupně vstávejte do vzpřímené polohy. Poté si zase pomalu sedněte. Dbejte na to, aby ohnutá kolena přitom nebyla vysunuta do polohy před prsty na nohou. Zkuste tento cvik provádět tak, že máte ruce skřížené nebo volně spuštěné podél těla.


  • 9. Tisknutí kolen k sobě

   Posilujte vnitřní část nohou tak, aby svaly poskytovaly lepší podporu kolenům. Lehněte si na záda, s ohnutými koleny. Mezi kolena vložte polštář. Tiskněte kolena k sobě a přitom stlačujte polštář vložený mezi koleny. V této poloze vydržte 5 sekund. Odpočiňte si. Tento cvik opakujte 10krát.


  • 10. Zvedání napnuté nohy

   Tento cvik Vám pomůže posílit svaly. Lehněte si na podlahu, s horní častí těla podepřenou lokty. Ohněte koleno levé nohy, a chodidlo položte na podlahu. Pravou nohu držte nataženou, dopředu natáhněte i prsty na noze. Napněte stehenní svaly na pravé noze a zvedněte ji. V této poloze vydržte 3 sekundy. Poté nohu pomalu spouštějte zase dolů na podlahu. Podlahy se jen dotkněte a znovu ji zvedejte. Tento cvik opakujte 10krát. Pak proveďte stejný cvik s druhou nohou.