• Artritida: Dieta

  TIPS & TRICKS: Stay Active - Diet TIPS & TRICKS: Stay Active - Diet TIPS & TRICKS: Stay Active - Diet

  Strava zmírňující příznaky artritidy

  Dobře zvolená strava a zdravé tuky mohou zmírňovat příznaky artritidy.

  Přestože stravou není možné artritidu vyléčit, dokáže vhodně zvolená strava alespoň zmírnit její příznaky. Uvědomte si, že to, co je pro někoho skvělé jídlo, může být pro jiného i jed. Vždy je potřeba brát v úvahu nejen chutě a návyky každého jednotlivce, ale také možné alergie.


  • Uvažujte dlouhodobě, nehledejte příliš rychlá řešení

   Pro lidi trpící artritidou platí jedna věc stoprocentně: Nadváha nadměrně zatěžuje jak nosné klouby tak imunitní systém. Vyhněte se rychlým a nárazovým dietám, pro dosažení trvalých výsledků je lepší upravit své stravovací návyky. To znamená, že pokud je Vaše tělo zatíženo nadměrnou tělesnou hmotností, měli byste snížit příjem kalorií a jíst vyváženou stravu obsahující veškeré nutné skupiny potravin, vitamíny i minerály, které Vás budou udržovat ve zdravém stavu.


  • Jezte zdravé tuky

   Dalším důležitým krokem je snížit příjem cukrů a tuků a jíst více zeleniny. Nemusíte přestat jíst veškeré tuky, ale: Mononenasycené tuky (například tuky obsažené v olivovém oleji) a polynenasycené tuky (obsažené ve lněném a slunečnicovém oleji) jsou zdraví prospěšné. Je potřeba vyhnout se nadměrné konzumaci nasycených tuků obsažených obvykle v mase a mléčných výrobcích. Omega-3 mastné kyseliny spadající do skupiny polynenasycených tuků, pomáhají zamezovat vzniku zánětů. Jsou obsaženy zejména v tučných rybách, lněném semínku, řepkovém oleji a v listové zelenině.


  • Poraďte se s lékařem

   Než drasticky změníte svůj jídelníček, poraďte se s Vaším lékařem, abyste zjistili, zda léky, které užíváte, odpovídají Vaší dietě, a co jiného by mohlo pomoci Vašemu tělu v boji s artritidou.