Ať už si vyberete jakoukoli cvičební aktivitu – pokud soutěžíte na vysoké úrovni jako Javier nebo se jednoduše účastníte sportů pro zábavu jako určitého způsobu společenského života, a abyste zůstali zdraví – pro vysokou výkonnost a pro ochranu před zraněním jsou rozhodující rozcvičky a uvolňovací cviky.
Proto jsme vybrali přední fyzioterapeuty, kteří vám nabídnou tipy a klíčové poznatky pro vaše předtréninkové a potréninkové aktivity. Koneckonců, i pár kroků navíc ve vašem cvičebním plánu může znamenat rozdíl.
Většina z nejlepších světových sportovců objevila své nadšení pro sport již na začátku života. Získání včasných soutěžních zkušeností může učinit obrovský rozdíl později. Je však také důležité, aby mladí sportovci a sportovkyně přistupovali k tréninku rozumně. Dbejte na to, aby byly vaše svaly a klouby před cvičením plně zahřáté. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků. Můžete se tak vyhnout výpadkům kvůli dlouho trvajícím zraněním a pokračovat v učení, zlepšování se – a co je nejlepší, můžete si to současně i užívat.
Nezapomeňte udržovat tempo a nenechat se unést hned na začátku tréninku. Šetření energií je něco, co se starší sportovci učí s přibývajícími zkušenostmi a co vám může pomoci udržet si stabilní tempo až do cíle. Pokud hned na začátku svého rozvoje začleníte do tréninkového plánu rozumnou praxi, budete mít v pozdějších letech nejlepší šance na úspěch. A kdo ví, kam až to může vést?
U osob nad 40 let je nutnost správné přípravy před cvičením a po něm ještě důležitější. Opakované přetažené a natažené svaly se mohou zcela uzdravit za dlouhou dobu, ale díky několika jednoduchým úpravám vašeho běžného cvičebního plánu můžete z vybraného sportu vytěžit maximum a přitom se vyhnout dlouhotrvajícím výpadkům.
U starších sportovců je klíčem k uchování zdraví a podávání nejlepších výkonů výživná strava. Více zelené zeleniny a zásadotvorného ovoce (jako je mango, papája, meloun nebo datle) pomáhá minimalizovat hladinu kyselosti v těle a snížit rychlost ztráty svalové hmoty a hustoty kostí. Je také dobré zpomalit v prudších nebo rychlostních sportech a místo toho se soustředit na silový trénink.
Rozcvičovací fáze plynule zvyšuje srdeční frekvenci a funkci plic, pumpuje krev do celého těla, a připravuje ho tak na následnou aktivitu. Procvičením řady konkrétních pohybů pro daný sport uvolníte svalové skupiny, které budete potřebovat, a tím snížíte pravděpodobnost natažení nebo natržení svalů. Uvolňovací fáze by měla sestávat z podobných pohybů, ale s mnohem menší rychlostí a intenzitou, kdy je kladen důraz na protažení a uvolnění svalu.